sobota, 11 października 2014

Watykan

Najmniejsze państwo świata pod względem powierzchni, siedziba najwyższych władz Kościoła katolickiego, to tu rezyduje papież. Watykan to także zbiór zabytków, dzieł sztuki, pięknych budowli.

Bazylika św. Piotra


Najsłynniejsza z owych budowli to Bazylika św. Piotra - drugi co do wielkości kościół na świecie. Bazylika powstała na miejscu pochówku św. Piotra - pierwszego papieża - jego grób znajduje się pod głównym ołtarzem. W środku w kaplicy św. Sebastiana znajduje się grób Jana Pawła II. Wewnątrz bazyliki warto zwrócić uwagę na tablicę z wszystkimi nazwiskami papieży. Do bazyliki wejście odbywa się poprzez bramki kontrolne. Nie wolno wnosić ostrych narzędzi i przestrzegać godnego stroju - zakryte ramiona, kolana. Kontrola ta powoduje kolejki, dlatego też trzeba uzbroić się w cierpliwość. Wejście jest bezpłatne.

Bazylika św. Piotra

Wnętrze bazyliki. Główny ołtarz.

Pomnik św. Piotra - po prawej. Główny ołtarz - na wprost.

Kaplica św. Sebastiana z grobem Jana Pawła II

Tablica upamiętniająca wszystkich papieży

Wchodząc na plac św. Piotra przy bazylice w oczy rzucają się kolumnady Berniniego z postaciami świętych i obelisk. Ja wybrałam się zobaczyć Watykan i bazylikę w niedzielę, bo bardzo chciałam uczestniczyć w Anioł Pański i dostać błogosławieństwo od samego papieża. Przyznam, że zobaczenie papieża Franciszka było największym przeżyciem podczas weekendu w Rzymie. Uczestniczyć w nabożeństwie prowadzonym przez papieża ma ogromną wartość. To po prostu jest niesamowite doświadczenie! Papież odmawia Anioł Pański o godzinie 12 w każda niedzielę z okna gabinetu papieskiego w Pałacu Apostolskim, który znajduje się z prawej strony kolumnady.

Plac św. Piotra 

Pałac Apostolski

Pałac Apostolski - okno gabinetu papieskiego i papież Franciszek

Watykan to także słynne Muzea Watykańskie z Kaplicą Sykstyńską i chyba jeszcze słynniejszym freskiem "Stworzenie Adama". Ja niestety tam nie byłam. Miałam bardzo ograniczony czas na zwiedzanie Watykanu, a kolejki do wejścia byłby trzy razy takie jak do bazyliki, więc niestety z bólem serca musiałam zrezygnować. Podaję jednak oficjalną stronę muzeum  http://www.museivaticani.va/

Idąc do Watykanu od strony Zamku św. Anioła po drodze mijać będziemy bardzo dużo straganów z pamiątkami - największym powodzeniem cieszą się  różańce za 1,00 Eur. Warto zwrócić uwagę żołnierzy Gwardii Szwajcarskiej w słynnych, kolorowych strojach.

Gwardia Szwajcarska

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz