piątek, 27 lutego 2015

Szklarska Poręba i Harrachov

Co tu dużo pisać, kocham góry! Małe, duże, wysokie, niskie, te ośnieżone i słońcem skąpane, kocham zapach lasów świerkowych, szum strumieni. Kiedykolwiek trafia się okazja uciekam właśnie w objęcia górskiej przyrody.  Mój  górski numer jeden to zdecydowanie Karpacz, ale Szklarska Poręba jest niemniej ciekawa i może nas naprawdę zauroczyć, i dać się oczarować przepięknymi widokami. Stąd też można prześlizgnąć się do naszych południowych sąsiadów i zobaczyć jak cicho, jak spokojnie może być  pod mamucią skocznią, kiedy nie odbywają się tam zawody. 
Zapraszam do zapoznania się z magią gór w Dolnośląskim ... 
Szklarska Poręba - miasto położne w województwie dolnośląskim. Może pochwalić się ciekawymi trasami narciarskimi (zarówno biegowymi jak i zjazdowymi) i właśnie w okresie zimowym Szklarska Poręba najbardziej tętni życiem, ale ma wiele do zaoferowania o każdej porze roku. W mieście kawiarnie, restauracje,  markety, sklepy z pamiątkami, rozwinięta sieć noclegowa. Stąd też miejsce biorą liczne szklaki turystyczne do największych atrakcji okolicy. 

SZRENICA
Szczyt górski, położony na wysokości 1362 m n.p.m. Na szczycie znajduje się schronisko Szrenica, niżej na Hali Szrenickiej jest drugie schronisko - schronisko PTTK. Na szczyt prowadzi wyciąg krzesełkowy. Stąd też początek mają trasy narciarskie. Na Szrenicę można wejść szlakiem czerwonym ze Szklarskiej Poręby Górnej, zielonym z Jakuszyc i czarnym z górnej części stacji wyciągu. Wejście jest dość łatwe - część trasy to wybrukowana droga. Ze szczytu rozpościerają się niesamowite widoki, ale naprawdę bardzo wieje!  Ja byłam na przełomie kwietnia a maja i po trasie spotykałam jeszcze zaspy śnieżne. Miało to swój urok, gdyż temperatura oscylowało wokół 20 paru stopni, słońce mocno świeciło, a śniegu pod kolana :-)
WODOSPAD KAMIEŃCZYKA
Do wodospadu dojść można z centrum miasta szlakiem czerwonym. Dla zmotoryzowanych parking (płatny). Wodospad Kamieńczyk to najwyższy wodospad w Karkonoszach, ale po polskiej stronie gór. Jego piękno doceniło sam reżyser "Opowieści z Narnii: Książe Kaspian". Wejście bliżej wodospadu jest płatne i należy mieć na sobie kask (wliczony w cenę biletu). Wodospad bezpłatnie można podziwiać z tarasu przy schronisku "Kamieńczyk". Wodospad dziki, tajemniczy, pokazuje potęgę górskiej natury i ten szum wody ...WODOSPAD SZKLARKI
Uroczy wodospad, gdzie można zrobić sobie świetne zdjęcia na kamieniach "u jego stóp". Dojście bardzo łatwe - z centrum miasta szlak zielony wzdłuż rzeki. Dostępny jest też parking (jak ja byłam parking był bezpłatny). Osobiście wolę Szklarkę niż Kamieńczyka. Cóż, małe jest piękne :-)


ZŁOTY WIDOK
Bajka! Widok jak z obrazka: lasy, góry z ośnieżonymi szczytami. Idealne miejsce, punkt widokowy do podziwiania Śnieżki i Szrenicy. Popatrzcie tylko na to poniższe zdjęcie. Prawda, że przepięknie? Dojście szlakiem niebieskim. 


CHYBOTEK
Grupa skalna złożona z kamiennych bloków, z  których najwyżej położony można rozkołysać. Dojście szlakiem niebieskim. Znajduje się w pobliżu Złotego Widoku. Jakoś tak się stało, że nie mam żadnego zdjęcia Chybotka :-( Nie wiem czy się tak tą formacją skalną zauroczyłam i po porostu zapomniałam zrobić, czy "zaginęło w akcji", ale zawsze z pomocą przyjdzie ciocia Wikipedia lub wujek Google :-)

ZAKRĘT ŚMIERCI
Znajduje się na trasie Świeradów Zdrój - Szklarska Poręba. Niebezpieczny i ostry zakręt. Punkt widokowy na panoramę Karkonoszy. 
ŁABSKI  SZCZYT
Szczyt górski, położony na wysokości 1471 m n.p.m. Wejście było łatwe (szlak żółty) , gorzej ze zejściem (szlak niebieski), bo pękałam ze śmiechu :-) Dlaczego? Jak wyżej wspomniałam byłam w okresie topnienia śniegu, więc szlak, którym schodziłam zamienił się w rwący potok, a gdzieś nie gdzieś jeszcze leżały ogromne zaspy, w których szło utknąć pod pas! Więc wróciłam cała mokra i  zmęczona, bo jak nie walczyłam z wodą, to ze śniegiem :-) Cała wyprawa jednak udana. Po drodze mijamy Kukułcze Skały, czyli granitowe formy skalne. Przepiękne widoki na polanie obok schroniska.Kukułcze skały

Jak się dobrze przyjrzeć to widać, jak woda z topniejącego śniegu spływa po polanie.
To nie rzeka, a szlak niebieski, którym schodziłam z Łabskiego Szczytu :-)

Linki do stron internetowych schronisk:
Schronisko pod Łabskim Szczytem
Schronisko Kamieńczyk
Schronisko na Hali Szrenickiej
Schronisko Szrenica

Załączam mapkę szlaków turystycznych. Te fioletowe kółka - profesjonalnie w Paint zrobione :-) - to miejsca, które odwiedziłam podczas wędrówki podczas mojego pobytu w Szklarskiej Porębie.Harrachov - malownicze, spokojne, czeskie miasto tuż przy granicy, słynące ze skoczni narciarskich i produkcji szkła (już od ponad 300 lat). To, co mnie urzekło to cisza. Nie przejeżdżały samochody, nie było pełno ludzi. Po prostu można było usiąść na ławce i podziwiać widoki oraz łapać promienie słońca.

SKOCZNIA NARCIARSKA
Mamucia skocznia Certak HS205. Odbywają się na niej zawody Pucharu Świata w lotach narciarskich.I skocznie w Harrachovie w zimowej odsłonie:
HUTA SZKŁA i BROWAR HARRACHOV
Nie byłam osobiście ani w hucie ani w browarze, ale słyszałam pochlebne opinie i dlatego też załączam dla zainteresowanych linka z informacjami dotyczącymi zwiedzania huty i browaru:
HUTA i BROWAR


3 komentarze:

  1. Świetna fotorelacja :) Rzeczywiście w Szklarskiej Porębie jest dużo do zobaczenia i zwiedzenia, wystarczy zerknąć na taka mapkę.

    OdpowiedzUsuń
  2. Szklarska Poręba jest idealnym miejscem do odpoczynku. Takie nasze polskie alpy :) Ps. ładne zdjęcia.

    OdpowiedzUsuń
  3. Super widoki! Szklarska Poręba jest dla mnie celem wyjazdu na jakiś weekend tej wiosny

    OdpowiedzUsuń